14-05 2019
Slniečka

Vo výtvarnom štúdiu MEDEA  boli prváci vyrábať darček pre rodičov. Pre niektoré deti to bola prvá skúsenosť s hlinou, teda pokiaľ nemyslíme blato ... Práca sa im veľmi páčila a aj darila. Všetkým sa podarilo vytvoriť pre rodičov prekvapenie. Výsledok na seba nechal čakať 3 týždne, takže nič pre uponáhľaných.

Milé mamičky a ocinovia, takto vznikalo SLNIEČKO od Vášho prváckeho SLNIEČKA.

(text, foto: Mgr. E. Caleková)

V evanjeliu toho dňa si posadalo 5 tisíc mužov a Ježiš ich nasýtil niekoľkými kúskami chleba a zopár rybami. Nás bolo trochu menej a najedli sme sa výborného gulášu. Ale Ježiš bol uprostred nás. V stredu 8. mája bol 5. Deň školy. Prvý, na ktorom sa zišla celá Spojená katolícka škola – teda nie len Základná škola sv. Svorada a Benedikta – ako po minulé roky, ale aj Materská škola sv. anjelov strážcov a Gymázium sv. Cyrila a Metoda. Gulášu a koláčom predchádzala strava duchovná. Svätú omšu v kostole na Klokočine pre nás – spolu s pátrom Petrom – celebroval správca farnosti Jozef Tomica. Pripomenul nám, aké dôležité je, aby bolo v chlebe všetko, čo tam má byť. Kvas - napríklad. Buďme kvasom našej školy, buďme kvasom pre naše deti, ktoré nám pripravili milý program – od škôlkárov až po gymnazistov. Ďakujeme organizátorom a tešíme sa na budúci rok.

(text: P. Farkaš, foto: M. Libant)

Žiačky Lucka Rimešová a Emka Vachová  nám pripravili veľmi zaujímavú a poučnú hodinu biológie. Vypracovali interaktívny projekt o recyklácii odpadu. Žiačky  hravou formou  zapojili svojich spolužiakov do svojho projektu. Naučili deti správne rozoznávať a triediť odpad ako je papier, sklo, plasty, kovy a biologicky rozložiteľný odpad.

(text a foto PaedDr. Beáta Szὅcsová)

Čokoládovňa Hauswirth, v obci Kittsee neďaleko Bratislavy, sa so svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike aj Austrálii. Išli sme zistiť, či to stojí za to? Veru, okrem krátkej histórie a prehliadky továrne, sme si riadne pochutili. S toľkou energiou sme sa vybrali na miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy, ktoré bolo osídlené od praveku. Od 9. storočia je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V piatok po Veľkej noci sme Hrad Devín osídlili aj my s našimi piatakmi.

07-04 2019
Uhádnete?

V kvietkoch bzučí a peľ zbiera, bystrá, pracovitá.....

Druháci  mali dnes vzácnu návštevu, žiačku – mladú  včelárku Števku Farkašovú. Na prvouke sme sa veľa naučili o včele medonosnej, ale včelári ešte nie sme. Števka nám porozprávala ako sa o včielky treba starať, kedy ich treba prikrmovať, aké liečivé účinky majú včelie produkty. Chutil nám aj sladučký medík. Dokonca sme si skúsili včelársky klobúk a dymák. Na každú zvedavú otázku sme dostali včelársku odpoveď. Števka nám porozprávala aj o včelárskych súťažiach. Odvážili by ste sa ísť ku včielkam a otvoriť úľ? Alebo zobrať včelí roj do nového úľa? Nechali by ste sa poštípať?... Takú odvahu a lásku ku včelám majú včelári, ktorí robia kus užitočnej práce pre včely a ľudí.

Včelárke Števke ďakujeme a prajeme veľa včelárskych úspechov!

(text, foto: Mgr. J. Buffová)

Marec je mesiac knihy a preto prváci boli na svojej prvej spoločnej návšteve v knižnici. Pri tejto príležitosti boli pasovaní za ČITATEĽOV KNIŽNICE. Veľmi sa tešili, že si takto už dokážu prečítať svoje prvé knihy, ktoré si mohli v tento deň zapožičať podľa vlastného výberu a záujmov. Tety v knižnici nám pripravili malú slávnosť.

(text, foto: Mgr. E. Caleková)

V dňoch 12.februára až 15.februára 2019 žiaci z V.B, VI.A a VII.A navštívili počas hodiny techniky jediné detské múzeum na Slovensku : Detské múzeum Severka, výstavu „Zo života cechov“.

Milé pani lektorky  v dvoch miestnostiach deťom priblížili cechy na Slovensku. Pomocou  symbolov hádali druh remesla, v drevenej truhlici našli veci súvisiace s cechovým životom. Predmety si mohli chytiť aj do ruky, narábať s nimi, tým ľahšie pochopili ich význam. Ukázali im vývesný štít, zvolávaciu tabuľku, pečatidlo či cechovú zástavu. Deti sa na niekoľko minút preniesli aj do improvizovanej dielne nitrianskych ševcov.

Neďaleko našej školy sa nachádza  múzeum Severka a my ,chlapci z V. A triedy, sme to aj veľmi rýchlo využili. Išli sme sa tam s pani učiteľkou pozrieť. Expozícia je zameraná na históriu, na vznik a vývoj cechov na Slovensku a vo svete. Zistili sme, aké cechy boli u nás, kto to bol učeň, tovariš a cechmajster. Vyskúšali sme si v obuvníckej dielni výrobu topánok a vyrobili si štít jedného cechu. Bolo to zaujímavé a obohatili sme si naše vedomosti nielen z techniky, ale aj z dejepisu.

(text: žiaci V.A, foto: Mgr. J. Šabová)

Dievčatá a chlapci z  III. C triedy  si obohatili svoje vedomosti z Prírodovedy aj inou formou učenia, ako len sedením v školských laviciach. Po peknej prechádzke na Správu CHKO Ponitrie nás  prekvapili vypreparované zvieratká vo veľkých vitrínach, ktoré vyzerali úplne ako živé a milo nás privítala  pani Katka, ktorá si pre nás pripravila veľa zaujímavých aktivít. Naše zážitkové učenie sa skladalo z troch blokov.