6. Nitriansky hrad a hradný areál
Poloha: 48°19'06.2"N 18°05'13.1"E
Nitriansky hrad stojí na mieste starého výšinného slovanského hradiska, pôvodne obklopeného meandrovitým korytom rieky Nitry. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871. V nej sa spomína stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre v roku 828. V období Veľkej Moravy sa v Nitre zdržiaval knieža Svätopluk. Nitra sa tiež spomína v súvislosti s pôsobením svätých Cyrila a Metoda. Od roku 880 tu bolo centrum novozriadeného Nitrianskeho biskupstva.
Do areálu hradu sa vchádza cez vstupnú bránu s lomeným pôdorysom. Vnútorná renesančná brána biskupa Mošóciho vznikla v 16. storočí. Vonkajšia brána biskupa Pálfyho z roku 1673 mala v minulosti dôležitú úlohu pri obrane hradu s veľkou delostreleckou podporou.
Katedrála sv. Emeráma patrí k dominantám mesta Nitry. Nachádza sa v hradnom areáli. Pozostáva z troch častí: zo severnej barokovej lode, zvanej Horný kostol a z južnej barokovej lode, pomenovanej Dolný kostol, na ktorú sa napája stredoveká neskorománska kaplnka. Jednotlivých častiach sa nachádza množstvo umelecky a historicky hodnotných predmetov, malieb, fresiek, plastík. Umiestnené sú tu tiež relikvie sv. Svorada a Benedikta.
Chrám vyhlásil Ján Pavol II. v r. 1984 za Baziliku minor.
Zo západnej strany prilieha ku katedrále biskupský palác. Súčasná podoba tejto barokovej budovy pochádza z polovice 18. stor., na prvom poschodí sa nachádza biskupský úrad, na druhom biskupská rezidencia. Pod hradom je vybudovaná krypta, kde sa začalo pochovávať v roku 1777.
Pri prehliadke hradného areálu nesmieme zabudnúť na Vazulovu vežu, hradnú studňu, kazematy - podzemný priestor pod bastiónom hradu, z ktorého bojovníci bránili celú pevnosť, jeho najvzácnejšou časťou je zakonzervovaný hradný val z 9. stor. - a expozíciu Diecézneho múzea, kde sú uložené mnohé vzácne dokumenty a katedrálny poklad.
Hradný objekt je z archeologického a pamiatkového hľadiska veľmi cenná pamätihodnosť.
Nitriansky hrad je od r. 1961 Národnou kultúrnou pamiatkou.
Morový stĺp
Monumentálne vrcholnobarokové súsošie „Panna Mária Immaculata“ (Nepoškvrnené počatie), zvané tiež Mariánsky alebo Morový stĺp, sa nachádza na južnom svahu hradného kopca. V roku 1750 dal toto súsošie postaviť biskup Esterházy na pamiatku veľkých morových epidémií v rokoch 1710 a 1739. Autor súsošia je sochár rakúskeho pôvodu Martin Vogerle. V priebehu 19. a 20. storočia sa na soche uskutočnilo niekoľko opráv a reštaurátorských zásahov.
Vazulova veža
Na mieste súčasnej Vazulovej veže stálo kedysi opevnenie, ktoré bolo postupne prestavané. Vazulova veža mala pôvodne dve podlažia s dvoma vstupmi z nádvoria a z hradnej ochodze. V spodnej časti veže sa nachádzala strieľňa pre kanón a na hornom podlaží boli smerom na východ umiestnené dve okná a jedno na sever. Vazulova veža nemá na starších fotkách šikmú strechu. Tá bola postavená až počas nedávnej rekonštrukcie hradu. Pod vežou sa nachádza hladomorňa.
Hradná studňa
Múr s vežou uzatvára malé východné nádvorie s hradnou studňou, ktorá mala hĺbku minimálne 60 metrov. Nad ňou sa nachádzalo čerpacie zariadenie s veľkým dreveným bubnom na vyťahovanie vody.
Kazematy
Archeologická expozícia Kazematy sa nachádza v múre opevnenia, ide o chodbu a menšiu miestnosť, ktorá pôvodne zabezpečovala ochranu vstupnej brány a mosta. V expozícii je možné vidieť pozostatky pravekého a včasnostredovekého života na hradnom kopci, časti renesančného a barokového opevnenia. Vzácnosťou je chodba, ktorú v roku 1664 vyhĺbili cisárske vojská pri obliehaní hradu.
Gotická priekopa
Vnútorná priekopa hradu tvorila v stredoveku systém opevnenia. Dnes je po rekonštrukcii z roku 2011 využívaná ako letný amfiteáter. V letných mesiacoch sa tu konajú projekcie filmov a koncertné vystúpenia pod holým nebom. Gotická priekopa je voľne prístupná pre každého návštevníka. Nachádza sa v juhovýchodnej časti hradného areálu.
- Žiakom a rodičom je k dispozícii školský... / Čítať ďalej...
- Vážení rodičia a priatelia školy,v mene... / Čítať ďalej...
- Výsledky testovania 5 / Čítať ďalej...
- Výsledky testovania 9 / Čítať ďalej...
- ZELENÁ OTVORENÝM ŠKOLÁM... / Čítať ďalej...