Základná škola sv. Svorada a Benedikta

Dejepisná exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi

V pondelok 23. októbra sme navštívili  Múzeum holokaustu v Seredi,  ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea –Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora, ktorý sa tu nachádzal v čase druhej svetovej vojny. Múzeum nás doslova prekvapilo. Dozvedeli sme sa, že Sereď je jediné miesto na  Slovensku, kde sa zachovali pôvodné objekty tábora z druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky a autentické miesto, ktoré sa viaže k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku. 

Prezreli sme si aj  vystavené dobové dokumenty, fotografie,výpovede tých, ktorí prežili a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Pri niektorých sa nám pozastavil dych. Táborom v Seredi ich  prešlo približne 16 000 a väčšina bola zavraždená.

Návšteva múzea nám  umožnila zastaviť sa a porozmýšľať nad zmyslom života a nad nezmyselnosťou zabíjania ľudskosti. Sme radi, že žijeme v súčasnej dobe a odmietame takéto porušovanie ľudských slobôd.

Fotogaléria

(text: M. Čulák, Adam a Filip Križanoví, foto: Mgr. Porubská a žiaci IX.A triedy)

Novinky v kocke