Základná škola sv. Svorada a Benedikta

V 5.B by mal radosť aj pán Komenský...

Labyrint světa a ráj srdce – Komenského pedagogické dielo, Daidalov povestný labyrint, labyrint – bludisko, z ktorého hľadáme bez pomocnej Ariadninej nite  správnu cestičku. Hľadali ju  aj naši malí piatačikovia  v bludisku akostných a prídavných mien na hodine slovenského jazyka.  Komenského – škola hrou naozaj nie je zastarané  klišé. So záujmom a detsky zvedavo okamžite v morfologickom labyrinte hľadali východisko, správne riešenie. Pomáhali smutnému kráľovi nájsť stratenú princeznú.  Navigátorom sa stali vzťažné prídavné mená, ktoré sú tematicky zadelené v Štátnom vzdelávacom programe.

Abstrakcia gramatiky a jazyka sa takto premenila do tvorivosti,  rozvoja priestorového myslenia, ale aj manuálnej zručnosti.  Žiaci mali možnosť výberu pracovať samostatne alebo v dvojiciach.  A ako sa hovorí, kto hľadá, ten aj nájde a milú princezničku, veru, aj našli. Z našich šikovníkov sa takýmito jazykovými „hrami“ postupne stávajú jazykové hlavičky-makovičky,  ale  z niektorých aj makovice.

(text, foto: Mgr. Gabriela Kratochvílová)

 

Novinky v kocke