V utorok 14. mája 2019 sa v našej škole rozozvučali piesne rôzneho žánru: náboženské, ľudové aj tie moderné. Do ďalšieho ročníka súťaže Svoradov slávik sa zapojilo približne 30 detí z ročníkov 1.-4. Ťažké bolo vybrať najlepších, ktorí nás budú reprezentovať na ďalšom kole súťaže. Blahoželáme víťazom a prajeme všetkým zúčastneným, aby im spievanie vydržalo nadlho. Veď spev je úžasný dar, ktorý len tak hocikto nemá...

V pondelok 6.5.2019 čakal všetky deti z ŠKD nevšedný zážitok. Sprostredkovali nám ho manželia Žilíkoví z Mojmíroviec  hudobným pásmom „JAR". Deti spoznali rôzne netradičné hudobné nástroje vyrobené z prírodných materiálov. Naučili sa spievať viaceré ľudové piesne a interaktívne sa zapojili aj do rozprávky o Mechúrikovi a Koščúrikovi.

14-05 2019
Slniečka

Vo výtvarnom štúdiu MEDEA  boli prváci vyrábať darček pre rodičov. Pre niektoré deti to bola prvá skúsenosť s hlinou, teda pokiaľ nemyslíme blato ... Práca sa im veľmi páčila a aj darila. Všetkým sa podarilo vytvoriť pre rodičov prekvapenie. Výsledok na seba nechal čakať 3 týždne, takže nič pre uponáhľaných.

Milé mamičky a ocinovia, takto vznikalo SLNIEČKO od Vášho prváckeho SLNIEČKA.

(text, foto: Mgr. E. Caleková)

V evanjeliu toho dňa si posadalo 5 tisíc mužov a Ježiš ich nasýtil niekoľkými kúskami chleba a zopár rybami. Nás bolo trochu menej a najedli sme sa výborného gulášu. Ale Ježiš bol uprostred nás. V stredu 8. mája bol 5. Deň školy. Prvý, na ktorom sa zišla celá Spojená katolícka škola – teda nie len Základná škola sv. Svorada a Benedikta – ako po minulé roky, ale aj Materská škola sv. anjelov strážcov a Gymázium sv. Cyrila a Metoda. Gulášu a koláčom predchádzala strava duchovná. Svätú omšu v kostole na Klokočine pre nás – spolu s pátrom Petrom – celebroval správca farnosti Jozef Tomica. Pripomenul nám, aké dôležité je, aby bolo v chlebe všetko, čo tam má byť. Kvas - napríklad. Buďme kvasom našej školy, buďme kvasom pre naše deti, ktoré nám pripravili milý program – od škôlkárov až po gymnazistov. Ďakujeme organizátorom a tešíme sa na budúci rok.

(text: P. Farkaš, foto: M. Libant)

V pondelok 29.4. ráno nastal ten dlho očakávaný deň pre všetkých našich štvrtákov. Prečo? Odchádzali sme na týždeň do školy v prírode v Obyciach. Cesta nám ubehlo rýchlo a čoskoro sme sa ocitli v nádhernom prostredí, obklopení lesom a zurčiacim potokom. Chlapcov hneď upútalo veľké futbalové ihrisko a dievčatá sa potešili preliezkam a hojdačkám. Počas celého týždňa boli deti rozdelené do 4 skupín podľa živlov: Oheň, Voda, Vzduch a Zem.

06-05 2019
POZVÁNKA

Nitrianske biskupstvo pozýva všetkých mladých

11. mája 2019 od 16:00 hod.

na medzinárodnú mariánsku vigíliu

do Farského (kláštorného) kostola Navštívenia Panny Márie na Farskej ulici v Nitre. Vďaka telemostu bude vytvorené spojenie s mládežou z Talianska, Indie, Uruguaja, Kene a Poľska. Zaznie aj osobitné posolstvo a pozdrav Svätého Otca Františka.

V priamom vysielaní TV Lux a Vatikánskej televízie CTV sa zo svätyne San Gabriele dell’Addolorata v diecéze Teramo mladým prihovorí vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Mladí zo zúčastnených krajín budú mať možnosť navzájom sa predstaviť a od 17.00 hod. sa spoločne pomodlia modlitbu svätého ruženca v rôznych rečiach. Liturgickej slávnosti bude predsedať Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup.

Žiačky Lucka Rimešová a Emka Vachová  nám pripravili veľmi zaujímavú a poučnú hodinu biológie. Vypracovali interaktívny projekt o recyklácii odpadu. Žiačky  hravou formou  zapojili svojich spolužiakov do svojho projektu. Naučili deti správne rozoznávať a triediť odpad ako je papier, sklo, plasty, kovy a biologicky rozložiteľný odpad.

(text a foto PaedDr. Beáta Szὅcsová)

Dňa 16.apríla 2019 sa Filip Kopček žiak VI.A triedy zúčastnil okresného kola Biologickej olympiády.

Súťaž pozostávala z testu, identifikácie 15 druhov  (vodného ekosystému) z predpísaných  päťdesiatich  živočíchov a vytvorenie si zbierky živočíchov – fotografie, letové siluety, stopy. Filipovi sa darilo a umiestnil  sa na 4. mieste zo 16 žiakov okresu.

GRATULUJEME!

(text a  foto PaedDr. Beáta Szὅcsová)

Čokoládovňa Hauswirth, v obci Kittsee neďaleko Bratislavy, sa so svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike aj Austrálii. Išli sme zistiť, či to stojí za to? Veru, okrem krátkej histórie a prehliadky továrne, sme si riadne pochutili. S toľkou energiou sme sa vybrali na miesto na sútoku riek Dunaja a Moravy, ktoré bolo osídlené od praveku. Od 9. storočia je toto miesto spojené s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V piatok po Veľkej noci sme Hrad Devín osídlili aj my s našimi piatakmi.

Pôstne obdobie na našej škole sme aj tento rok ukončili spoločnou modlitbou krížovej cesty. Ročníky prvého stupňa sa zúčastnili Krížovej cesty v kláštornom kostole, ktorú pre nich pripravili deti z našej materskej školy. Počas  nej spievali a znázorňovali jednotlivé zastavenia. Vyšší stupeň sa presunul na Kalváriu, kde sme pri kaplnkách krížovej cesty rozjímali nad utrpením nášho Pána. Ďakujeme Pánu Bohu, že nám tento rok daroval nádherné počasie a každý mal možnosť prežiť túto pobožnosť s veľkým duchovným úžitkom.

(text: Sr. Mária Agáta Šebová, foto: Mgr. Beáta Rajtarová)